Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
bookbook

Metro 2035

"Metro dwa tysiące trzydzieści pięć "

Autor: Gluhovskij, Dmitrij Alekseevič




Miejsce człowieka nie jest pod ziemią. Żyjecie w tunelach jak robaki! Tu nie ma dla nas jutra. Metro to cmentarz. Nie będziemy tu ludźmi. Nie stworzymy niczego nowego. Nie rozwiniemy się. Chorujemy tu. Wyradzamy się. Nie ma powietrza. Nie ma miejsca. Jest ciasno.

Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał

istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię - kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych.

Metro 2035 kontynuuje historię Artema z pierwszego tomu kultowej serii. Na tę książkę miliony czekały przez całe dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest przy tym książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego, który podbił serca czytelników w Rosji i na całym świecie.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Dmitry Glukhovsky ; przekład Paweł Podmiotko.
Hasła:Moskwa (Rosja)
Powieść
Fantastyka
Literatura rosyjska
Adres wydawniczy:Kraków : Insignis Media, cop. 2015.
Opis fizyczny:552 strony, [16] stron tablic : il. kolor. ; 21 cm.
Uwagi:Stanowi część 3 cyklu, część 1: Metro 2033, cz. 2: Metro 2034.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Zakres czasowy:2035 r.
Powstanie dzieła:2015 r.
Zasób cyfrowy:Strona www
Twórcy:Podmiotko, Paweł. Tłumaczenie

Odbiorcy:Dorośli.
Powiązane zestawienia:Powieść i opowiadanie - fantastyka, z elementami fantastyki - ogólnie
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 821-3 ros. Fn
Numer inw.: 47287
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 821-3 ros. Fn
Numer inw.: 52443
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 61
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 25

Sygnatura: 821-3 ros.
Numer inw.: 38727
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 57
ul. Chełmżyńska 27/35

Sygnatura: 821-3 ros.
Numer inw.: 14005
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbook



Nowości z działu Fantastyka:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
Inspektor
avatar

Posty: 95

Wysłany: 2016-03-19 12:35:23

Trochę obawiałam się tej części. Wiadomo: czym dalej z tak grubaśnymi książkami, tym może być gorzej. Na szczęście książka rozczarowała mnie pozytywnie! Bohater dorasta (co nie zawsze zdarza się mężczyznom). Nie jest już zagubionym dzieciakiem w mrocznych tunelach metra marzącym o powrocie do „ tego co dawniej” . Stał się mężczyzną świadomym świata w którym żyje, a świat ten nie jest przyjazny, człowiek w nim jest jak w tym powiedzeniu: homo homini lupus. W tym Metrze nie ma potworów, ich role przejęli ludzie.
No, ale wracając do naszej fabuły.
Glukhovsky skupił się w tym przypadku na osobie Artema. Tak. Nie macie przywidzeń. To ten sam bohater, który zginął w pierwszej wersji "Metra 2033". Szkoda, że nie widzieliście mojej miny na wieść, że postać ta zmartwychwstała. Bezcenna.
Spotkać tu można wielu znajomych z poprzednich części serii. Zaskakuje szczególnie kontynuacja losu Saszy. Należy pochwalić autora za fakt, że tym razem nie ma tu jednowymiarowych charakterystyk wojujących ze sobą frakcji (jakby za mało było zagrożeń). Zaskoczyło mnie to, że dużo miejsca poświęcono tu polityce, chwilami brzmi to jak manifest antyputinowski. Dodatkowo pojawiają się tu nowoczesne urządzenia, o których nie było mowy w poprzednich częściach, a sugeruje się, że je już wcześniej znano. Trzeba także dodać, że pisarz dość często nawiązuje do wydarzeń z przeszłości bohaterów. Wspominam o tym dlatego, że w opisie na tylnej okładce twierdzi się, że można tą część czytać jako samodzielną książkę i poznanie tej historii jako pierwszej z tej serii nie sprawi czytelnikowi żadnych problemów. Nie zgadzam się z tym. Jeśli nie znacie poprzednich części możecie poczuć się zagubieni.
Ogromne brawa dla autora za język, klimat i odwagę. Odwagę, bo przecież nie trzeba krytyka literackiego by odnaleźć w powieści drugie dno i przesłanie skierowane do Rosjan. Polecam!


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.