Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy


KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: Mrs PythonMrs Python

Posty:10

Dotyczy: Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania
Wysłany: 2011-03-29 19:01:28


Niesamowite, surowe i szczere spojrzenie na rosyjską rzeczywistość. Zwięzły, niekiedy kolokwialny styl maluje pejzarze, buduje budowle i rysuje postacie w naszych głowach. Wciągające do granic możliwości, aż czuć syberyjski mróz. Niespotykane świadectwo komunistycznego terroru.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Wszystko czerwone
Wysłany: 2010-05-04 21:04:09


Baaardzo udany kryminał komediowy, ze złotej ery Chmielewskiej. Mam teorię, którą z lubością rozprzestrzeniam, że Pani Joanna lepiej radziła sobie w minionym ustroju i osobiście czytuje jej książki z przed '89r. Te późniejsze- wszytko niby zostało to samo (jedynie milicjant się w policjanta zmienił) a to się jednak trochę gryzie z nową, świetlistą rzeczywistością. Lepiej jest wszak czytać oryginał.
Ale do rzeczy lekko absurdalna, komiczna do bólu (HA, dosłownie!), fabuła się nie sypie (co i też się zdarza u p. Joanny) i trzyma w niepewności niemalże do końca. Naprawdę warto, szczególnie w wakacje. Do tańca i do różańca.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Zdrada Tristana
Wysłany: 2010-05-04 20:56:06


Jest wielu przeciwników (m. in. mój własny ojciec) książek Ludluma wydanych po jego śmierci i mimo, że dla mnie brzmi to trochę podejrzanie (ach, my, fani conspiracy thriller... ) muszę bez bicia przyznać, że ta pozycja, jest naprawdę godna uwagi. Klimat II wojny najpierw w okupowanym Paryżu, później w zdegenerowanej Moskwie- czarujący. Kreacja gł. bohatera- typowa, ludlumowska, superagent, dający się wprawdzie wywieźć parę razy w pole jak dziecko, co lekko kuleje, biorąc pod uwagę jego nadczłowieczeństwo, jednak jest to niezbędne dla rozwoju fabuły, której zwroty akcji to szczyt kunsztu Mistrza.
Ładnie wpleciony wątek miłosny, co- nie zaprzeczam- jako kobietę bardzo mnie cieszy.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Portret Doriana Graya
Wysłany: 2010-05-04 20:39:17


Klasyka gatunku, jedna z książek, które przeczytać należy najmniej dwa razy, by wyłapać detale i subtelności. Kreacje bohaterów niepowtarzalne, błyskotliwe, lecz absolutnie szowinistyczne i obrzydliwie hedonistyczne mądrości Lorda Henrego, którego pokochałam od samego początku. Krótka, acz niezwykle treściwa. Recenzowana tyle razy, ze aż głupio mi komentować.

PS> Warto jest zaznajomić się z biografią samego Oskara Wilde'a, która to ma wiele wspólnego z treścią książki (a raczej odwrotnie, ale nie pasowało mi stylistycznie, błagam o wybaczenie.)

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Naszyjnik królowej
Wysłany: 2010-05-04 20:32:32


Pomimo, że kocham Dumas ojca miłością Wielką jak Rewolucja, ta pozycja nie należy do najwybitniejszych. Gdyby nasz francuski wieszcz zawarł ów spisek w jednym, może opaślejszym tomie, miało by to większy sens. Intryga rozciągnięta na 3 tomy- niknie gdzieś w natłoku postaci i, mimo że wspaniałych!.., opisów.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Strategia Bancrofta
Wysłany: 2010-05-04 20:28:29


Typowy Ludlum, jednak mam wrażenie, że nie najlepsza z gatunku. Trochę miąszały mi ekonomiczne detale. Za dużo szczegółów, co tworzy momentami zbyt zawiłą fabułę. Jednak należy pochwalić za iście ludlumowską kreację głównego bohatera i zwroty akcji.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Teatrzyk Zielona Gęś
Wysłany: 2010-04-15 15:48:17


Pomysłowe, błyskotliwe, kultowe. Po prostu znakomite! Wspaniałe na wieczory przy kominku, gdzie każdy kolejny "teatrzyk zielona gęś przedstawia..." zapowiada salwę śmiechu.

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Dama Kameliowa
Wysłany: 2010-04-14 19:55:16


Znakomity krótki- ale treściwy- romans. Z Dumas to jest tak, że nawet jak pisze o niczym to można go czytać i czytać...

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Hrabia Monte Christo
Wysłany: 2010-04-14 19:48:59


Jedna z najlepszych książek jaką w życiu przeczytałam. Mistrzostwo powieści wielowątkowej, z głębokim "drugim dnem".

Mrs Python

Posty:10

Dotyczy: Pierwsze prawo magii t. 1
Wysłany: 2010-04-14 19:46:42


Wybitny przedstawiciel gatunku fantasy, jak z resztą cała seria Goodkind'a. Serdecznie polecam!